تبلیغات
مطالب اینترنتی - آیا انبیا و ائمه(علیهم السلام) به یکدیگر متوسّل می شدند؟

آیا انبیا و ائمه(علیهم السلام) به یکدیگر متوسّل می شدند؟

سه شنبه 7 شهریور 1396 05:12 ق.ظ   نویسنده : نویسنده      انسان‌ها، به عنوان موجوداتی محدود و متناهی، از دست‌رسی به بسیاری از خواسته‌های خود محروم‌اند و دستانشان برای رسیدن به خواسته‌ها کوتاه است؛ ناچار و به حسب فطرت انسانی خود، از خداوند باری تعالی به عنوان موجود نامتناهی و با قدرتی نامحدود در دایره‌ی ممکنات، درخواست می‌کنند.

بخش اعتقادات شیعه تبیان

توسل

انسان‌ها برای رسیدن به خواسته‌ی خود، گاه خداوند را مخاطب قرار می‌دهند، به گونه‌ای که مستقیماً از خداوند درخواست کرده و خواسته خود را از او می‌خواهند. این نوع درخواست، مورد قبول تمام مسلمانان بوده و می‌توان از آن به عنوان یک اصل اوّلی در میان فرقه‌های اسلامی یاد کرد که قرآن نیز تأکید بسیاری بر آن دارد.

توسل و واسطه قرار دادن اشخاص و اشیای متبرک در میان انبیا و اولیای الاهی یک سنت صحیح بوده و نه تنها هیچ منعی ندارد، بلکه کاملاً مورد تأیید است.

اما گاه توسل با وساطت شخص یا چیزی انجام می‌پذیرد؛ یعنی انسان واسطه‌ای را میان خود و خداوند قرار داده و با توجه به ارزش و مقام آن واسطه در نزد خداوند و وساطت آن، از خداوند حاجات خویش را درخواست می‌کند. قرآن نیز بر قرار دادن واسطه مُهر تأیید می‌زند: «اى کسانى که ایمان آورده اید، از خداوند پروا کنید و (براى تقرّب) به سوى او (از مقرّبان درگاهش و از عمل هاى صالح) وسیله بجویید».

به صورت کلی واسطه برای به تقرّب خداوند از دو راه امکان پذیر است که هر دو در متون اسلامی نیز یافت می‌شود:

یک. انسان عمل و یا چیزی را واسطه قرار می‌دهد: «اللَّهُمَّ بِحَقِّ هَذَا الْقُرْآن»، «إِنَّ أَفْضَلَ مَا تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوَسِّلُونَ إِلَى اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى الْإِیمَانُ بِه وَ بِرَسُولِه ». همچنین در برخی از روایات، ائمه‌ی اطهار(علیهم السلام) از حرم شریف امام حسین(علیه السلام) توسل می‌جستند تا به خواسته‌های خود برسند و موارد دیگری که نقل شده است.

دو. انسان، شخصی را واسطه قرار می‌دهد. این مورد بیشتر در میان مردم شایع بوده و موارد بیشتری نیز از این در روایات وجود دارد. این نوع از واسطه قرار دادن که مورد مخالفت برخی فرقه‌ها نیز قرار گرفته، در اعتقاد شیعیان و بسیاری از فرقه‌های اهل سنت، در دایره‌ی احکام مشروع اسلامی است و ادله و شواهد فراوانی از قرآن و حدیث پیرامون آن وجود دارد.

طبق این نوع از توسل، باید یک شخص، یک انسان دیگر را واسطه قرار دهد تا بتواند پیرو آن به نیازهای خود برسد. همچنین باید در نظر داشت برای توسل، حکم غالب این است که انسان به بالاتر از خود توسل می‌جوید که او نزد پروردگار مقام بالاتری را دارد. همان‌طور که در زیارت جامعه کبیره می خوانیم: «خدایا! ما نزدیک‌تر از اینها به تو نیافتیم تا آنها را واسطه شفاعت خودمان قرار دهیم».همچنین در روایت دیگری که تفصیل آن در ادامه خواهد آمد، پیامبر به بیان تعدادی از دعاهای پیامبران که در زمان مشکل، به او و آل او متوسل می‌شدند را ذکر کرده استکه خود شاهدی است بر وجود توسل در انبیا.

توسل انبیا و اولیای الاهی نیز اشکالی ندارد و آنها نیز می‌توانند کسانی را واسطه قرار دهند؛ زیرا اصل توسل کاملاً مجاز و مشروع بوده و آنها نیز در مواردی نیاز به توسل به گونه‌های مختلف، پیدا می‌کردند. شواهدی در روایات وجود دارد که آنها این کار را انجام داده‌اند؛ لذا منع عقلی و شرعی ندارد.

موارد زیر شاهد مدعای ما است:

1. «زمانی که برادران یوسف(علیه السلام)، او را در چاه انداختند، جبرئیل بر او وارد شد … و گفت: دوست داری از این‌جا خارج شوی؟ حضرت یوسف فرمود: هرچه خداوند برایم برگزیند را می‌خواهم و اگر او بخواهد مرا از این‌جا بیرون خواهد برد. جبرئیل گفت: خداوند به تو گفته که این دعا را بخوان تا از چاه خارج شوی: «خداوندا، از تو مسئلت می جویم که همانا برای تو سپس و حمد است و هیچ خدایی جز تو نیست، خدایی صاحب منت، خالق آسمان و زمین، صاحب جلال و بزرگی، پس همانا درود فرست بر محمد و آل محمد و برای من قرار بده آنچه که فرج و گشایش من در آن باشد».

2. امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: یک یهودی به خدمت رسول خدا(صلی الله و علیه وآله) آمد … و خطاب به او گفت: شما برتر هستید یا حضرت موسی بن عمران که خداوند با او صحبت کرد، بر او تورات را نازل کرد، معجزه عصا را به او داد، دریا را بر او گشود و … پیامبر در حالی که از بیان مستقیم برتری خود، اکراه داشت، فرمود: همانا حضرت آدم(علیه السلام) زمانی که آن اشتباه را انجام داد این‌گونه توبه کرد: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ لَمَّا غَفَرْتَ لِی؛ خداوندا، همانا از تو مسئلت می‌جویم به حق محمد و آل محمد مرا ببخشی» سپس خداوند او را بخشید. همانا نوح زمانی که سوار بر کشتی بود و ترسید که غرق شود، چنین دعا کرد: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ لَمَّا أَنْجَیْتَنِی مِنَ الْغَرَقِ ؛ خداوندا، همانا از تو مسئلت می‌جویم به حق محمد و آل محمد برای اینکه مرا از غرق نجات دهی» پس خداوند آنها را نجات داد و همانا ابراهیم زمانی که در آتش افتاد چنین دعا کرد: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ لَمَّا أَنْجَیْتَنِی مِنْهَا؛ خداوندا، همانا از تو مسئلت می جویم به حق محمد و آل محمد مرا از این آتش نجات بخشی» پس خداوند آتش را بر او سرد کرده و او به سلامت از آن‌جا رهایی یافت. و زمانی که موسی عصا را انداخت … دعا کرد: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ لَمَّا أَمَّنْتَنِی؛ خداوندا، همانا از تو مسئلت می‌جویم به حق محمد و آل محمد مرا حفظ کنی، خداوند فرمود: نترس … ».این روایت به صراحت تمام نشان می‌دهد که انبیای الاهی متوسل به پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) و اهل بیت(علیهم السلام) می‌شدند.

انسان عمل و یا چیزی را واسطه قرار می‌دهد: «اللَّهُمَّ بِحَقِّ هَذَا الْقُرْآن»، «إِنَّ أَفْضَلَ مَا تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوَسِّلُونَ إِلَى اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى الْإِیمَانُ بِه وَ بِرَسُولِه ». همچنین در برخی از روایات، ائمه‌ی اطهار(علیهم السلام) از حرم شریف امام حسین(علیه السلام) توسل می‌جستند تا به خواسته‌های خود برسند و موارد دیگری که نقل شده است.

3. راوی می‌گوید: امام هادی(علیه السلام) مریض بود، به دنبال من و محمد بن حمزه فرستاد. محمد جلوتر از من به آن‌جا رسید و بعد از آن‌جا خارج شد. مرا دید و گفت: امام یکسره می‌گوید شخصی را به حائر حسینی‌ بفرستید [تا برایم دعا کند] من خود به خدمت امام رسیدم و عرض کردم: فدایتان شوم، من خود از طرف شما به حرم امام حسین خواهم رفت … این قضیه را برای علی بن بلال گفتم. او گفت امام با حرم امام حسین چه کار دارد در حالی که خود او حرم است (کنایه از این‌که خود امام قداست و مقام بالایی دارد و دیگر نیازی ندارد به چیز دیگری متوسل شود). موقعی دیگر که امام را مشاهده کردم این را به ایشان عرض کردم. ایشان فرمودند: آیا به او نگفتی که پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) به دور خانه خدا طواف می‌کرد، سنگ حجر الاسود را می‌بوسید، در حالی که حرمت پیامبر و مؤمن بزرگ‌تر است از حرمت خانه خدا است … اینها مکان‌هایی است که خداوند دوست دارد در آن مکان‌ها خوانده شود و من دوست دارم آن‌جایی برایم دعا شود که خداوند دوست دارد در آن مکان خوانده شود و حائر امام حسین‌(علیه السلام) از جمله این مکان‌ها است».

بنابر این، توسل و واسطه قرار دادن اشخاص و اشیای متبرک در میان انبیا و اولیای الاهی یک سنت صحیح بوده و نه تنها هیچ منعی ندارد، بلکه کاملاً مورد تأیید است.


منبع:

سایت اسلام کوئستلینک منبع

مطلب آیا انبیا و ائمه(علیهم السلام) به یکدیگر متوسّل می شدند؟ در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :آیا انبیا و ائمه(علیهم السلام) به یکدیگر متوسّل می شدند؟
http://mofidestan.ir/2017/08/29/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d8%a8%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d8%a7%d8%a6%d9%85%d9%87%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87%d9%85-%d8%a7%d9%84%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%a8%d9%87-%db%8c%da%a9%d8%af%db%8c%da%af%d8%b1/
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
پنجشنبه 31 مرداد 1398 07:35 ق.ظ
Hello, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.
http://borbonchia.ge/user/juteplay50/
پنجشنبه 31 مرداد 1398 07:17 ق.ظ
I was suggested this blog by means of my cousin.
I am no longer certain whether this put up is written through
him as nobody else recognise such particular about my trouble.
You are wonderful! Thank you!
پنجشنبه 31 مرداد 1398 06:47 ق.ظ
Wow, this piece of writing is fastidious, myy sister is analyzing these
kinds of things, thus I am going to convey her.
پنجشنبه 31 مرداد 1398 04:47 ق.ظ
Hi there! I just wanted tto ask if you ever have any troublpe with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ened up losing many months of
hard work due to no data backup. Do you have anny solutions to stop hackers?
پنجشنبه 31 مرداد 1398 03:36 ق.ظ
I constantly spent my half an hour too read this web site's articles or reviews everyday along with a cup of coffee.
پنجشنبه 31 مرداد 1398 01:17 ق.ظ
You should take part in a contest for one of the highest quality
blogs on the net. I'm going to highly recommend this website!
http://www.x2145-productions.technology/index.php?title=Don't_Enable_Stress_and_anxiety_Hold_The_Previous_Word!
پنجشنبه 31 مرداد 1398 01:08 ق.ظ
Superb post however , I was wanting to know if
you could write a litte more on this subject?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more.
Appreciate it! http://wiki.vriendenvandekerstgroep.nl/index.php?title=Assistance_For_Eliminating_Stress_and_anxiety_Out_Of_Your_Life
پنجشنبه 31 مرداد 1398 12:43 ق.ظ
Whats up are using Wordpress for your blog platform? I'm
new to the blog world but I'm trying to get started and set
up my own. Do you require any html coding expertise to make
your own blog? Any help would be really appreciated! http://www.jodohkita.info/story/1860199/
چهارشنبه 30 مرداد 1398 10:32 ب.ظ
Hi! I've been following your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout
out from Huffman Texas! Just wanted to tell you keep up the good
job! http://bookmarkings.xyz/story.php?title=tips-about-how-to-reduce-your-anxiety
چهارشنبه 30 مرداد 1398 09:41 ب.ظ
I think this is one of the most vital information for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark
on few general things, The webb site style is
great, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
چهارشنبه 30 مرداد 1398 09:13 ب.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually understand what you're speaking about!
Bookmarked. Please also seek advice from my web site =).

We may have a hyperlink alternate arrangement among us
چهارشنبه 30 مرداد 1398 08:54 ب.ظ
Generally I do not read post on blogs, but I wish to say that this
write-up very forced me to take a look at
and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice article.

http://immensewise.com/story.php?title=tips-about-how-to-lower-your-stress-and-anxiety
چهارشنبه 30 مرداد 1398 06:23 ب.ظ
Thanks for your marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog
and will often come back very soon. I want to encourage
you to definitely continue your great writing, have a nice afternoon! http://www.affiliated-business.com/story.php?title=easy-strategies-on-how-to-approach-nervousness
چهارشنبه 30 مرداد 1398 05:23 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It if truth be told was a enjoyment account it.
Glance complex to more brought agreeable from you! However,
how can we keep in touch? http://www.agriverdesa.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=925804
چهارشنبه 30 مرداد 1398 03:24 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
new updates. http://reali.ge/user/laugh1lace/
چهارشنبه 30 مرداد 1398 02:29 ب.ظ
I'm gone to inform my little brother, that he should also go
to see this webpage on regular basis to get updated from latest information. http://reali.ge/user/laugh1lace/
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:35 ب.ظ
Thanks for another magnificent article. The
place else may just anybody get that type of information in such an ideal method of writing?
I have a presentation next week, and I'm on the search
for such information. http://ascik.webcindario.com/index.php?a=profile&u=crocus3land
چهارشنبه 30 مرداد 1398 12:51 ب.ظ
I do accept as true with all the ideas you have presented to your post.
They are really convincing and will definitely work.
Nonetheless, the posts are very brief for beginners. May you please
lengthen them a little from next time? Thank you
for the post. http://california2025.org/story/305391/
چهارشنبه 30 مرداد 1398 12:27 ب.ظ
This post will assist the internet people for creating new webpage or even a blog from start to end.
چهارشنبه 30 مرداد 1398 11:02 ق.ظ
What's up it's me, I am also visiting this website regularly, this web site is truly good and the viewers are actually sharing pleasant thoughts.
چهارشنبه 30 مرداد 1398 10:20 ق.ظ
help with writing thesis [url=http://writethesistrgf.com/]help write my thesis[/url] help me write a strong thesis statement <a href="http://writethesistrgf.com/#">how to write my thesis statement</a> psychology research paper hypothesis http://writethesistrgf.com/
چهارشنبه 30 مرداد 1398 07:48 ق.ظ
It's very effortless to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this
web page.
چهارشنبه 30 مرداد 1398 02:49 ق.ظ
Excellent weeb site you'vegot here.. It's hard to find quality writing like yours these days.
I honestly appreciate individuals like you! Takke care!!
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:13 ق.ظ
sertraline 50 mg price [url=http://sertralinezolofted.com/]how does zoloft work[/url] zoloft reddit <a href="http://sertralinezolofted.com/#">zoloft ssri</a> zoloft pregnancy http://sertralinezolofted.com/
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:13 ق.ظ
dissertation writing company [url=http://dissertationwritingxwgb.com/]dissertation services[/url] buy dissertation plagiarism free <a href="http://dissertationwritingxwgb.com/#">help with dissertation problem statement</a> pay someone to write my dissertation uk http://dissertationwritingxwgb.com/
سه شنبه 29 مرداد 1398 08:11 ب.ظ
Wohh just what I was looking for, thank you for posting.
سه شنبه 29 مرداد 1398 07:05 ب.ظ
Thanks for finally talking about >مطالب اینترنتی - آیا انبیا و ائمه(علیهم السلام) به یکدیگر متوسّل می شدند؟ <Loved it!
سه شنبه 29 مرداد 1398 05:44 ب.ظ
I?m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
Many thanks
سه شنبه 29 مرداد 1398 03:32 ب.ظ
Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is
getting more from this web site, and your views are pleasant designed for new viewers.
سه شنبه 29 مرداد 1398 02:58 ب.ظ
Get in exercising prior to getting on your own flight.
Standing on your flight for long periods of time
might be tiresome. The back and also lower limbs can begin in order to cramp upwards after sitting pertaining to such a long time time
period. Extending ahead of time, or a little bit of
rapid warm-up exercises can help keep aches and lower-leg cramps at bay.
https://rambovlastbloodfull.net/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • نویسنده (28)